• OCHRANA PŘED OBTÍŽNÝM HMYZEM

    (Nejen) bodavý hmyz je během teplých měsíců nepřítelem nás i našich koní. Jak se proti němu bránit? Možností je mnoho a my si v sérii článků postupně všechny představíme. V prvním dílu se podíváme na repelenty – řekneme si, jaké účinné látky se v nich používají a jak působí. V dalších článcích si ukážeme masky, síťované deky, povíme si něco o krmných doplňcích či možnostech, jak upravit pastevní management tak, abychom koním co nejvíce ulevili.
    Chemie, chemie, ta mě zabije?

    Ale kdepak, nezabije, jen je potřeba nakládat s ní opatrně a dodržovat pokyny výrobců. Repelenty jsou založené na různých syntetických nebo přírodních látkách, každá má jinou účinnost. Bohužel hmyz si umí na repelenty přivyknout, takže se může stát, že co vám fungovalo jeden rok další rok už fungovat nebude. Naštěstí výrobci si toho jsou vědomi také, a tak stále hledají, a nutno podotknout, že i nacházejí, nové a nové účinné látky nebo jejich kombinace. Je to takový nekonečný běh a doufejme, že výrobci budou stále o krok napřed, ať na poli chemie nebo na poli prostředků založených na přírodní bází.

    DEET

    Chemické repelenty jsou založeny nejčastěji na účinné látce s dlouhým chemickým názvem N, N – diethyl – 3 – methylbenzamid (zkráceně DEET), což je pesticid vyvinutý po druhé světové válce v Americe, který se mimo zemědělství používal třeba i ve válce ve Vietnamu, kdy měl chránit vojáky před nálety komárů. Jeho účinnost je závislá na koncentraci – čím koncentrovanější, tím účinnější. Užití DEET v nevhodné koncentraci je sice účinné, ale není bezpečné pro koně, lidi ani životní prostředí. Naopak při použití v doporučovaných koncentracích a množství je bezpečný a je běžnou součástí repelentů.

    Icaridin

    Koncem 90. let byl vyvinut icaridin (picaridin, ester piperidinkarboxylové kyseliny, KBR 3023). Icaridin je látka bez zápachu, účinností srovnatelná s DEET. Jeho výhodou je, že nepoškozuje plasty a jiné syntetické materiály, a nabízí lepší ochranu před klíšťaty než DEET. U icaridinu nebyla prokázána toxicita. I u něj závisí účinnost na koncentraci, obvykle je doporučována koncentrace 20-30%. Icaridin se často kombinuje s DEET, pro lepší účinnost.

    IR3535

    IR3535 (ethyl aminoproprionate) je bezbarvý olej, který je téměř bez zápachu. Účinný je proti širokému spektru hmyzu a je přiměřeně biologicky odbouratelný. Je nedráždivý a často bývá součástí repelentů pro zvířata. Koncentrace v repelentech je obvykle kolem 10%. Mechanizmus jeho účinku je jiný než u DEET a icaridinu. Tyto dvě látky zamezí usednutí hmyzu, při aplikaci repelentu s IR3535 hmyz na člověka nebo zvíře usedne, ale nebodne.

    Pyrethroidy

    Pyrethroid je syntetická chemická sloučenina podobná přírodním látkám produkovaným některými kopretinami (např. kopretina řimbaba). Pyrethroidy jsou součástí insekticidů a najdeme je v nižších koncentracích i v repelentech. V koncentracích používaných v těchto produktech mívají kromě insekticidních vlastností i repelentní vlastnosti a jsou v malých dávkách obecně považovány za neškodné. Pyrethroidy jsou jedovaté pro kočky a ryby.

    Na přírodní bázi

    Repelenty s účinnými látkami založenými na přírodní bázi se zdají být trendem posledních let, a to nejen u koní. Repelenty obsahující výtažky z eukalyptu, tea-tree, rozmarýnu, máty peprné, cedru, citronu, hřebíčku a další přírodní látky, které jsou repelentní bez vedlejších účinků na koně i lidi. V chemickém složení na etiketě bývají účinné látky také vypsány chemickými názvy.

    Geraniol

    Geraniol je čirý až světle žlutý olej vyskytující se v růžovém oleji, citronele, méně již pelargoniích, citronech, kakostu a dalších rostlinách. Geraniol obsahuje aromatické silice a je účinný jako repelent proti komárům.

    Citriodiol

    Účinná látka přírodních repelentů citriodiol (nebo také citrodiol) je založena na účincích esenciálních silic z listů eukalyptu. Citriodiol se vyrábí buď přímo z eukalyptového oleje, nebo ze synteticky připraveného citronelalu. Citriodiol je účinný repelent, ale může, zvláště vy vyšších koncentracích působit dráždivě na kůži.

    Co se týče balení a konzistence repelentů, nabídka je nepřeberná. Od sprejů a jejich koncentrátů v kanystrech, přes kuličkové aplikátory pro přesnou aplikaci kolem očí nebo poranění či gelové repelenty pro pohodlné nanášení pomocí houby. Dnes koupíte cokoliv, na co si vzpomenete. Někteří koně nemají zvuk rozprašovaného aerosolu rádi, a proto jsou při aplikaci neklidní. Právě pro takové koně jsou kuličkové či gelové repelenty, nebo samozřejmě máte možnost nastříkat repelent na houbu a s její pomocí ho aplikovat.

    Ať už se rozhodnete vyzkoušet jakýkoliv, doporučujeme vám nejprve otestovat případnou reakci na malém kousku koňského těla. U některých silně chemických repelentů od našich zákazníků (a i z vlastní zkušenosti) víme, že na ně koně reakci mají. Samozřejmě ale nelze vyloučit alergii ani v případě přírodních repelentů. 

    Repelenty v nabídce EQUISERVIS se syntetickými účinnými látkami:
    Repelenty v nabídce EQUISERVIS s přírodními účinnými látkami:
    • BIOVETA Green – směs geraniolu a citriodiolu
    • LEOVET Tam Tam vet – směs geraniolu a citriodiolu
    • TOPVET lihové tonikum – voda+alkohol jako nosič, jako účinné látky jsou použity silice: citronela, levandule, máta a eukalypt
    • TOPVET olejové tonikum – mandlový olej jako nosič, jako účinné látky jsou opět použity silice: citronela, levandule, máta, eukalypt

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r. o.

    360x360 AD
    Back to top